Noworoczne postanowienia

Still Life With Cotton Twine Balls

Ten post miał być grudniowy. Miało być świątecznie. Ale tak się zatraciłam w robieniu zdjęć i testowaniu nowych wypieków, że czas zleciał i zanim się obejrzałam, już było po świętach i pojawił się styczeń.
W Nowy Rok weszłam właściwie z jednym postanowieniem – powrotu do co tygodniowych zdjęć. Bez takiego bata nad sobą zawsze znajdę wymówkę, żeby nie sięgać po aparat. Czekam na wiosnę, na lepszą pogodę, na słońce. Lista może być nieskończenie długa. A taki projekt to codzienne szukanie inspiracji, czegoś co zachwyci i robienie zdjęć, które zwykłe rzeczy mogą zamienić w niezwykłe. Może nie wszystkie będą dobre. Może nie ze wszystkich będę zadowolona. Pewnie nie wszystkie pokażę. Ale mimo to warto, bo tylko to sprawia, że to co robimy, będziemy robić lepiej. 

Zdjęcie, które zamieściłam, to nie tylko pierwsze zdjęcie w tym roku. Mam nadzieję, że również będzie ono motywować mnie do pracy. Bo tylko ode mnie zależy, co z tych nitek powstanie.

 


New Year’s Resolutions

 

This post was supposed to be written in December. It was supposed to be festive. But I was so lost in taking photos and testing new pastries, time went by and before I looked back, it was already after Christmas and January appeared.
Do you have New Year’s resolutions? I have only one. I’ve decided to start „photo of the week” project. Without such a project, I will always find an excuse not to reach for the camera. I am waiting for the spring, for better weather, for the sun. The list can be infinitely long.
This project lets me stay more creative. I look for inspiration, for something that will delight me. I take more photos that ordinary things can turn into extraordinary. Maybe not all will be good. Maybe I will not be happy with all of them. Probably not all I will show you. But it is still worth to do it because it is the only way to be a better photographer.
The photo I have posted here is not just the first photo of this year. I hope that it will also motivate me to work. Because it only depends on me where this thread will lead me.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top